KI Data Repository – publicera och dela forskningsdata

Vill du publicera dina forskningsdata? Även om dina data är känsliga kan du dela dem på ett säkert sätt via KI Data Repository (KIDR), så länge som Karolinska Institutet är huvudman. Kontakta oss för att komma igång!

Åtkomsten till data regleras beroende på vad datasetet innehåller. Data som lagras i KI DR får en beständig identifierare av typen Digital Object Identifier (DOI). En beständig identifierare är viktig för att data ska vara möjligt att återfinna och citera under lång tid framöver, och något som förlag ofta kräver vid publicering av tidskriftsartiklar.

Vid lagring i KI DR blir data sökbara i Svensk nationell datatjänsts (SND) portal Researchdata.se. SND är en nationell infrastruktur för forskningsdata som drivs av ett konsortium av svenska lärosäten, varav KI är ett.

Lagra, publicera och dela forskningsdata i KI DR

Steg 1: Logga in i DORIS för att beskriva din data

För att lagra data i KI DR gör du först en databeskrivning i DORIS, SND:s system för att beskriva och publicera forskningsdata. Metadata i DORIS följer standarder som gör att ditt dataset blir sökbart och som ökar möjligheterna att din data kan återanvändas. 

Logga in med ditt KI-id för att beskriva och dela data via DORIS. När du är inloggad i DORIS klickar du på “Ny databeskrivning” för att påbörja en beskrivning. Hos SND finns mer information om hur du beskriver och delar data: Beskriv och dela data (SND)

Påbörja din datapublicering i samband med att du skickar in ditt manuskript för att vara säker på att databeskrivningen är färdig i tid och att du kan få en DOI för referens till data i din publikation. 

Vid dataset större än 1 TB kontakta kidr@ki.se innan databeskrivningen påbörjas.

Steg 2: Din databeskrivning granskas inför publicering

Beskrivningen granskas av handläggare på KI:s universitetsbibliotek. Du kan bli kontaktad med förslag som förbättrar beskrivningens (metadatas) kvalitet.  

Om ditt forskningsprojekt behandlar känsliga personuppgifter krävs alltid godkänd etikprövning från Etikprövningsmyndigheten för lagring i KI DR. 

Steg 3: Data är publicerad

När databeskrivningen är färdig publiceras den och blir sökbar i SND:s portal Researchdata.se. Dataset som beskrivs i DORIS och lagras i KI DR får beständiga identifierare av typen Digital Object Identifiers (DOI).

researchdata.se
Forskningsdata publicerad i Researchdata.se

Den största andelen av KI:s forskningsdata innehåller känsliga data, vilket innebär att dessa inte kan laddas ner från researchdata.se genom direkt nedladdning. Om andra forskare skickar in en förfrågan om att få åtkomst till data med restriktioner så kommer den förfrågan att handläggas av KI enligt särskilda rutiner, för att skydda känsliga uppgifter.

En person arbetar framför dator.

Data Access Unit

Data Access Unit på universitetsbiblioteket hjälper dig med tillgängliggörande och publicering av forskningsdata. Vi är en del av Research Data Office (RDO) på KI. 

Hade du nytta av informationen på denna sida?

Om du vill att vi ska kontakta dig angående din feedback, var god ange dina kontaktuppgifter i formuläret nedan

Jag godkänner att mina (frivilligt lämnade) personuppgifter (namn, e-post) lagras i enlighet med dataskyddsförordningen (GDPR). Uppgifterna används endast till att återkoppla till den som använder formuläret.
Senast uppdaterad: 2025-07-03