Hur söker jag i Web of Science?

Web of Science Core Collection är en multidisciplinär databas som inkluderar fler vetenskapsgrenar än medicin och hälsa.

  • Web of Science har ingen kontrollerad vokabulär, det är endast möjligt att söka med fritextord. Vid systematiska sökningar är det rekommenderat att söka i "Topic", vilket innebär att sökningen görs i titel, abstract, författarens nyckelord, och Keywords Plus.
  • Använd citattecken runt fraser för mer precision. Söker du utan citattecken hålls inte termerna ihop som en fras.
  • Trunkering görs med en asterisk*.
  • I Web of Science används närhetsoperatorn NEAR. Med en siffra efter NEAR bestämmer du hur många ord du tillåter mellan det första och det andra ordet.
  • Basic Search går det bra att skriva in ett sökblock på varje rad, med OR mellan orden. De olika raderna kombineras med AND.
  • Har du en lång sökning med flera olika rader inom varje block kan det vara lättare att bygga upp sökningen i "Advanced"

Såhär kan en sökning med två olika sökblock se ut i Web of Science, i Basic Search

 

Skärmbild av Web of Science

Såhär kan en sökning med tre olika sökblock, där blocken innehåller flera olika rader, se ut i Advanced Search. Raderna med sökord inom varje block kombineras med OR, därefter kombineras blocken med AND. TS är detsamma som TOPIC. 

 

Skärmbild av Web of Science

 

 

 

Systematisk sökning i Web of Science

Senast uppdaterad: 2022-09-06