Öppet: mån-tors 8.30-21, fre 8.30-18, lör 11-17

Hur fungerar det med KI-kort för samarbetsstudenter?

På KI finns ett antal studenter som går beställd utbildning (utbildning som andra lärosäten köper av KI). Dessa studenter ska ha tillgång till bibliotek, datorinloggning och vissa andra faciliteter precis som KIs ordinarie studenter. För att studenterna på beställd utbildning ska kunna få detta måste dock två blanketter fyllas i av kontaktperson/kursansvarig/kursadministratör för den beställda utbildningen.

Den ena blanketten (pdf) behöver studenten för att kunna få ett KI-kort, och den visar studenten själv upp för Lyktan-personalen i samband med korttagning. Den andra (excel) skickas till Student-IT för att studenten ska få datorinloggning m.m. I retur får man en lista över personliga användarnamn och lösenord vilka skall distribueras till de aktuella studenterna.

KI-kortet och datorinloggningen skall endast vara giltiga under den tid studenten läser den beställda utbildningen vid KI.

De inloggningsuppgifter studenter som läser beställd utbildning erhåller gäller:

  • Datorer i de datorsalar som drivs av Student-IT
  • Bibliotekets proxyserver (fjärråtkomst till bibliotekets elektroniska resurser)

Student-IT kan nås på e-post studentit@ki.se eller telefon 08-524 84 000

Lyktan kan nås på e-post lyktan@ki.se eller telefon 08-524 84 000